Pema Chödrön – Místa, která vás děsí

Kniha začíná vysvětlením pojmu bódhičitta, které je tak krásné, že ho musím citovat.

Čitta znamená „mysl“ a také „srdce či „postoj“. Bódhi znamená „probuzený“, „osvícený“ či „zcela otevřený“. Někdy se zcela otevřenému srdci a mysli bódhičitty říká měkké místo, místo, které je tak zranitelné a křehké, jako otevřená rána. Do jisté míry se ztotožňuje s naší schopností milovat. Toto měkké, zranitelné místo totiž mají i ti nejkrutější lidé. I ta nejdivočejší zvířata milují své potomky. Jak říkával Trungpa Rinpočhe: „Každý miluje něco, i kdyby to měly být třeba jen tortilly.“

 

Je pro mě těžké snažit se tohle učení popsat. Jako bych tomu na nejhlubší rovině rozuměla a postupně všechno zapadalo na své místo, ale když se ho pokusím popsat, slova mi unikají. Vidím v něm přesahy s mindfulness meditací. Pema Chödrön píše o třech pánech materialismu. O strategiích našeho ega, jak uniknout ze situací, kterým nerozumíme. Vzdálit se nepříjemným pocitům, se kterými se nechceme vyrovnat. Někteří lidé se uchylují k vnějším jevům a oddávají se nakupování, alkoholu, jídlu nebo tráví hodiny u internetu či televize. Jiní si vytváří představy o správnosti světa a nejsou schopni tolerovat názory jiných lidí. Třetí strategie se týká úniků do změněných stavů mysli, třeba pomocí drog, sportu nebo duchovních praktik. Na duchovní praxi není nic špatného, ale člověk se nesmí stát na občasných vhledech závislý a ztrácet spojení s obyčejným životem.

Důležitou součástí buddhismu je učení o pomíjivosti. Snad všichni známe nádherné barevné mandaly, které tvoří buddhističtí mnichové, aby je vzápětí zase zničili. Kdybych věděla, že autorka umí tak krásně popsat lidskou potřebu bezpečí, jistoty a předvídatelnosti, sáhla bych po jejích knihách už dávno. Ale některé věci k člověku musí přijít ve správný čas. 🙂

Myšlenky a emoce se bez ustání vynořují a opadají. Když si o sobě myslíme, že jsme schopní nebo neschopní – na základě čeho tak usuzujeme? Tohoto prchavého okamžiku? Včerejšího úspěchu či neúspěchu? Lpíme na utkvělé představě, kdo jsme, a to nás ochromuje. Nic a nikdo není pevně dané. Je velký rozdíl v tom, zda je pro nás realita změny zdrojem svobody, nebo zdrojem nesmírné úzkosti.

Připomnělo mi to jedno rčení. „Špatná zpráva je, že nic netrvá věčně. A dobrá zpráva je, že nic netrvá věčně.“ Každý den se mění počasí. Mění se roční období. Mění se naše myšlenky, emoce a nálady. Mění se náš vkus na oblečení. Mění se naše cíle. Měníme zaměstnání a životní priority. Měli bychom být na změny jako dělaní, ale nejsme. Bráníme se jim. Zakrýváme si uši a oči a tvrdohlavě odmítáme opustit naši představu o světě, i kdybychom ji měli vyměnit za lepší (někdy obzvlášť v situaci, kdy ji můžeme vyměnit za lepší). Změny se stejně budou odehrávat. Můžeme si akorát ušetřit trochu starostí a vnést do našeho života víc radosti, když je přijmeme s otevřeností a upřímností.

Už jsem zmínila, že se v knize objevují podobná učení, jaká znám z mindfulness meditace. Třeba cvičení, které autorka pojmenovává čtvero neomezených vlastností. Milující laskavosti, soucitu, radosti a vyrovnanosti. Souhlasím s tím, že je důležité naučit se radovat z každodenních maličkostí, hledat v sobě soucit vůči trpícím a lidem, kteří nám nejsou sympatičtí (nebo nás dokonce nesnesitelně rozčilují), a nesklouznout k nenávisti, závisti nebo vzteku. A je důležité naučit se v životě přijímat dobré i špatné. Ale cvičení, při kterém si člověk představuje, že vdechuje bolest (svou či druhých) a vydechuje úlevu či lásku, mě vyděsilo. Přijde mi to strašně destruktivní. Možná jen nechápu, jak to bylo myšleno, ale vždycky když jsem se setkala s nějakou meditací nebo cvičením na tohle téma, doporučovali spíš představit si, že vdechuji lásku a odpuštění a při výdechu se rozloučím s bolestí či neodpuštěním. Tohle mi přijde duševně bližší než cvičení uvedené v knize.

Kapitoly, které mě však zajímaly nejvíc, mě čekaly až na konec. Učení o nejistotě.

Mohli bychom předpokládat, že nácvikem bódhičitty se naše zvykové vzorce začnou rozmotávat den za dnem, měsíc po měsíci, a naše mysl se bude otevírat, my budeme přizpůsobivější a staneme se většími bojovníky. Avšak ve skutečnosti naše vzorce během praktikování pouze zesílí. … Není to nic, co bychom dělali schválně. Prostě k tomu dojde. Zavětříme pach nejistoty a navzdory svému přání nenechat se vyvést z míry, zůstat otevření a přizpůsobiví se pevně přimkneme ke svým hlubokým návykům.

Nechci zabíhat do podrobností. Svému životu s úzkostmi se věnuji na jiném blogu, ale když jsem se intenzivně pustila do práce se strachem, začala mě přepadat panika. A já tomu absolutně nerozuměla. Snažila jsem se přece svůj život zlepšit a najednou jsem se cítila mnohem hůř. Bylo to jako by můj strach měl strach a pevně se mě držel. Až mnohem později jsem zjistila, že je to přirozené. Že se mysl brání změně naučených návyků. Proto je tak důležité vědět, co člověka čeká. Protože já byla tak vyděšená, že jsem to málem vzdala a radši se na změny vykašlala. A to by byla škoda.

Kniha Místa, která vás děsí nabízí spoustu pojmů z buddhismu, které bych nerada zapomněla, ale uvědomuji si, že jedno přečtení k tomu nestačí. Během čtení jsem prožívala stejné pocity, jako když jsem četla knihy o Dalajlámovi. Něčemu jsem zatím nerozuměla. Něco jsem někde hluboko v sobě chápala, ale nedokázala bych to pro nikoho jiného zformulovat. A s něčím už jsem se setkala a sama to zažila a byla jsem šťastná, že můžu číst slova někoho, kdo mi rozumí. Komu rozumím, i když jen přes stránky knih. Těším se na další autorčiny knihy. A těším se i na další pronikání do učení buddhismu. Ať už jde o posilování milující laskavosti, práci se strachem a nejistotou nebo další lekce moudrosti, jsou to věci, které prospějí každé lidské bytosti.

Děkuji za tuto knihu nakladatelství Synergie. Je krásná. Na povrchu i uvnitř. 🙂

Reklamy

Zanechat odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

Logo WordPress.com

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Google photo

Komentujete pomocí vašeho Google účtu. Odhlásit /  Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

Připojování k %s