Leden 2018 Wrap up

Pro změnu píšu článek včas. 🙂 V lednu jsem přečetla čtyři knihy a jednu odložila hned po prvních stranách.

Meik Wiking – Hygge. Prostě šťastný způsob života
Když začal celý ten poprask kolem hygge, byla jsem zvědavá, o co jde. Ale když jsem jednu z knih prolistovala v knihkupectví (od jiného nakladatelství), přešlo mě to. O pár měsíců později jsem jinou objevila jako e-knihu v knihovně, a protože mám ráda po ruce i čtení v mobilu, rozhodla jsem se ji konečně přečíst. Dala jsem jí hvězdičku navíc, za informace o lampách a nábytku, protože zapůsobily na mou neukojitelnou touhu po vzdělávání. Oceňuji i recepty. Nejvíc se mi líbilo, jaký důraz je kladen na vztahy. Ale jinak jsem zjistila, že hygge jsou vlastně všechny věci, které jako introvert zbožňuji, akorát je většinou nesdílím s jinými lidmi a užívám si je sama. Informace se dost opakují, takže kniha by klidně mohla být o dost kratší.

Siri Pettersen – Síla
Tentokrát jsem měla zase trochu problém se začíst. Setkáváme se s jedním známým světěm (Ymslandou) a jedním novým (Dreysílem – zemí Umpiri). Hirka si uvědomuje, že nepatří ani mezi krev své krve, protože je malá, slabá, nemá drápy a „slepé“ oči. V Síle mají ženy mnohem větší zastoupení a zastávají důležitější role. V Ymslandě se mistrem Kolkaggy stane žena. V Dreysílu jsou ženy nejstaršími členy rodů (po kterých je i pojmenován). Díky propojení s Plísní, propojení světů, jsem si uvědomila, jak dokonale se tahle fantasy sága vztahuje k našemu světu. Kamenné kruhy, o jejichž původu a účelu toho moc nevíme, jsou roztroušené po celém světě. Celou sérii jsem si neskutečně zamilovala. Kvůli vlastnímu vymyšlenému jazyku. Fascinujícím novým světům. A krásnému milostnému příběhu.

Ellen Dugan – Natural Witchery
Víc jsem se rozepsala tady

Melissa de la Cruz – Čarodějky z East Endu (DNF)
První kniha po dlouhé době, kterou jsem nedočetla. Jsem člověk, co se vždycky zapře a dočte knihu, i když je nudná nebo nijaká, protože marně doufá, že se to zlepší. Přestože jsem viděla seriál a toužila po knižní předloze, musím přiznat, že tentokrát je seriál výrazně lepší. Už úvodní strany mě moc nebavily, ale pak jsem došla k místu, kde autorka v celém jednom odstavci popisuje kozičky jedné z hlavních hrdinek a jak její vnady působí na okolí. A tohle v knize o čarodějkách prostě nepotřebuji. Kdybych četla román pro ženy, tak neřeknu. Přeskočila jsem akorát na konec, abych zjistila, že seriál se úplně odklonil od děje, který se týká severských mýtů. A se zklamáním knihu opustila.

Samuel Bjørk – V lese visí anděl
Vyhrála jsem ji na jaře od nakladatelství Plus a moc se těšila, protože ze severské detektivky toho pořád moc neznám. Četla jsem jen Pentagram (Jo Nesbø) a další autorovy knihy mě zatím nelákaly. U detektivních příběhů se vždycky snažím odhalit pachatele. A zatím se mi to bohužel nikdy nepovedlo. Naštěstí jsem aspoň uhodla část zápletky, ale celou dobu jsem si s příběhem lámala hlavu, protože v něm byla spousta postav a příběhových linek. Mia byla sympatická svou temnou minulostí a charakterem. Připomínala Larssonovu Lisbeth. Přestože není hacker, je podobně geniální. Přišlo mi trochu problematické, že na hodně důležitých vodítek nemáme jasné důkazy. Mia si všechno řeší v hlavě, odkazuje se na nějaký šestý smysl (padne zmínka o babičce čarodějce, která jí říkala, jak je jiná a vzala ji pod svá křídla) a mluví o tom, že má prostě nějaký pocit, že to tak je. Celou dobu mi tam neseděla zápletka s náboženským souborem. I když se nakonec s celým příběhem spojila, vnímám ji jen jako způsob, jak zmást čtenáře. Pachatel je dost děsivý a vraždy promyšlené. Jen mě trochu mrzí, že měla kniha tak uspěchaný závěr.

Reklamy

Zanechat odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

Logo WordPress.com

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Google photo

Komentujete pomocí vašeho Google účtu. Odhlásit /  Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

Připojování k %s