Knižní výzvy a jiné zvyklosti

Původně se mi do tohoto článku moc nechtělo, protože jsem nechtěla psát o tom, kolik jsem si vytyčila přečíst v loňském roce knih, jak se mi to (ne)povedlo a co plánuji pro rok 2018. Ale pak mě napadlo, že do toho můžu zahrnout i další věci. Tak jsem se do toho pustila.

Pro rok 2017 jsem si vybrala docela ambiciózní cíl 52 knih. Hlavně vzhledem k tomu předchozímu, který činil 40. Nepovedlo se mi ho splnit. Na začátku prosince jsem podlehla lehké panice, protože jsem věděla, že nestíhám. Pak jsem se na to vykašlala. Rozhodla jsem se to vzít z úplně jiného konce a zvolit si ty poslední knihy, které toho roku ještě chci stihnout přečíst. Výběr se mi docela podařil a skončila jsem v noci na 31. prosince, kdy jsem do pěti ráno dočítala Noční cirkus. Celkem jsem přečetla 50 knih, což není vůbec špatné. V roce 2018 jsem si svůj cíl stanovila znovu na 40 knih, protože mi mnohem víc svědčí, když přečtu víc, než jsem chtěla. Nestíhání mě prostě nemotivuje.

V loňském roce jsem také začala odebírat časopis Host. Chtěla jsem být víc v obraze, protože se literaturou zabývám nejen jako koníčkem, ale občas i jako překladatelka. Neskutečně si díky tomu rozšiřuji obzory. Mé filologické srdéčko si obzvlášť oblíbilo Jazykové glosy Zdenky Rusínové. Všem ho vřele doporučuji.

Zároveň jsem zjistila, že se mi zamlouvají knihy, které vydává nakladatelství Host. A začala jsem si je objednávat přímo od nich. Je to sice možná jen malinká změna, ale přesto jsem za to ráda. Má to v sobě zase něco jiného, než nákupy v knihkupectví, ať už v těch fyzických nebo internetových.

Poprvé jsem v tomto roce objevila book depository. Nejenom že po člověku nechtějí zaplatit dopravu, ale navíc mívají ohromné slevy na knihy. Anglicky psané knihy jsou totiž u nás většinou dost drahé, což je sice pochopitelné, ale jsou pak pro mě těžko dostupné. Book depository tak významně přispívá k tomu, že se můžu pořád zdokonalovat v angličtině a že se mi knihy v originále čtou s mnohem větší lehkostí.

Zjistila jsem, že naše městská knihovna nabízí celou řadu e-knih. Navíc od doby, co jsem si musela pořídit nový mobil, vidím lépe na písmenka, i když nevlastním čtečku. Takže se snáze dostanu ke spoustě dalších knih. Navíc mám vždycky nějakou po ruce, kdybych náhodou neměla dostatečně velkou kabelku. 🙂

Poslechla jsem si taky svou první audioknihu. I když je pravda, že jsem u toho většinou souběžně sledovala text, protože jsem měla problém soustředit se jen na poslech. Třeba se v tom časem zlepším.

A co vy a knižní výzvy, literární časopisy a e-knihy? Dali jste si nějaká knižní předsevzetí?

 

Reklamy

Zanechat odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

Logo WordPress.com

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Google photo

Komentujete pomocí vašeho Google účtu. Odhlásit /  Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

Připojování k %s