Erin Morgenstern – Noční cirkus

Ke knihám, které tolik lidí opěvuje, vždycky přistupuji s obavami. Nejsem totiž schopná zbavit se vysokých očekávání a hrozně se bojím, že se akorát zklamu. Noční cirkus mě ale okouzlil už po několika stránkách. A to jsem si ho jednoho květnového dne vybrala v knihkupectví „čistě náhodou“, když jsem dostala chuť na něco anglického. Přečetla jsem ho až teď, na sklonku roku. A těžko bych si vybrala lepší čtení, kterým tenhle rok zakončit.

Matně jsem si pamatovala, že by mělo jít o souboj dvou kouzelníků. Nebo spíš jejich svěřenců. Vlastně jsem věděla hlavně to, co se píše v anotaci.

„Do města přijíždí bez ohlášení tajemný cirkus. Jeho šapitó je černobílé a představení se konají pouze v noci. Triky, které provádějí zdejších iluzionisté, však vypadají spíše jako mocná kouzla… Románový debut Erin Morgenstern s podmanivou magickou atmosférou sleduje v několika dějových liniích i časových rovinách hru dvou kouzelníků, jejímž vítězem se má stát ten, jehož učedník zůstane na konci hry živý. Celie a Marco jsou však k sobě i k cirkusu, který má být jevištěm jejich hry, připoutání mnohem více, než si jejich mistři dovedli představit.“

Nevím, jak mi mohlo uniknout, že jde o skutečnou magii, ale postupně ve mně sílil pocit, že jsem sáhla zase jednou ve správný čas po správné knize.

Někomu může vadit složit příběhu. Ale já takové knihy miluju. Už jen proto, že musím číst pečlivěji a hlídat si nejen to, ve které kapitole právě jsem, ale hlavně ve kterém roce se nacházím. Často se mi u knih se spoustou postav (nebo kapitol z jejich pohledu) stává, že si některé oblíbím a zbytek pak přetrpím. U Nočního cirkusu jsem se nemohla dočkat úplně všech. Hltala jsem každou stránku. I kratičké popisy jednotlivých stanů či míst evokujících prožitky návštěvníka. Množství postav a příběhových linií všemu dodává větší hloubku. Erin Morgenstern ze svých slov utkala neobyčejně kouzelný svět a dokáže ho popsat nejen pomocí obrazů, ale i vůní a zvuků. Měla jsem pocit, že bych si na něj mohla skoro sáhnout.

Zbožňuji, jak si kniha vytvořila vlastní fandom. Erin vymyslela cirkusu nejen fanoušky, ale i jejich dresscode. Stvořila něco, co je nádherně přenositelné do našeho světa. A tak se ti, kteří si zamilovali Noční cirkus, nemusí chystat cosplaye hlavních hrdinů, ale stačí si obléct jednu ze základních barev cirkusu a nezapomenout na něco šarlatového. 🙂

Jsem ráda, že si Erin tak hezky poradila s „vyvoleným“ a nesklouzla ke známým klišé. A že to skončilo tak, jak to začalo.

Na závěr mi vrtá hlavou:
Je Baileyho mail skutečný?
Čeká na druhém konci autorka?
Psal už na tu adresu někdo?
Dostal odpověď?
Mám tam zkusit napsat?

Málem bych zapomněla… Miluju, když autor v poděkování používá prvky z příběhu. Setkala jsem se s tím už třeba u Illuminae. A tady mě to mile překvapilo.

Reklamy

One thought on “Erin Morgenstern – Noční cirkus

  1. Pingback: Lilien's quirks

Zanechat odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

Logo WordPress.com

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Google+ photo

Komentujete pomocí vašeho Google+ účtu. Odhlásit /  Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

Připojování k %s