Užíváme si čtení?

Poslední listopadový den mě přepadla taková zvláštní nálada. Uvědomila jsem si, že zbývá jeden měsíc a v Goodreads Reading Challenge na rok 2017 mi zbývá přečíst 6 knih. A obvykle přečtu za měsíc tak čtyři, protože mám spoustu jiných věcí na práci. A pak jsem na booktube našla videa, která řeší podobná témata. Jak se čtení proměnilo v soutěživý sport. Jak se honíme za splněním cílů místo toho, abychom si čtení vychutnávali.

Pokud umíte anglicky, můžete si pustit Mercedesino videa am I falling out of love with reading? 

a An update on – am I falling out of love with reading?

 

A dnes jsem objevila video od Ariel Bissett – has reading become competitive???

Nemůžu popřít vliv booktuberů na to, co čtu nebo se teprve chystám číst. Ale vždycky to prochází mým kritickým filtrem. Přiznávám, že ne vždy úspěšně. Asi jako každý mám určité žánry nebo určitá témata, která mě přirozeně lákají víc než jiná. A čtu i knihy, o kterých se mluví a buď mají hlavně pozitivní, nebo protichůdné recenze. A Ariel mluví ve svém videu o tom, že se pak cítí špatně, když ty knihy nestihne přečíst včas a prošvihne to období, kdy jsou populární, všichni je čtou a všichni o nich mluví. Mě osobně se to totiž stává dost často. Jsem náladový čtenář. Občas mám chuť jen na fantasy, někdy jen na sci-fi. Většinu knih k přečtení mám na hromádkách podle žánru, takže jdu a sáhnu po té, na kterou mám zrovna náladu. A i když si sem tam koupím knihu, která je aktuálně populární, dost často mi pak několik měsíců leží na stole.

Myslím si, že pokud člověk nemá knihy k recenzi, na které má nějaký omezený čas, je fajn si občas dopřát tu intuitivní volbu. U některých knih se čtenářský zážitek mění s tím, kdy je zrovna čtete, nakolik se dokážete sžít s postavami nebo do jaké míry děj knihy odráží to, co třeba sami prožíváte.

Další věcí je soutěživost ve čtení. Kolikrát se člověku stane, že přečte třeba jednu knihu za měsíc, pak vleze na youtube a vidí, jak jich někdo přečetl patnáct. Mě osobně to přece jen trochu mrzí. Nehledě na to, že vím, že jsem neměla čas na čtení a že ta kniha, kterou jsem četla, byla skvělá. Ze čtení se pak stává zvrácený závod, kdy místo, abychom si dopřáli kvalitně strávený čas s knihou, se po očku koukáme, kolik toho přečetli jiní a cítíme se špatně, že nejsme stejně dobří.

Líbí se mi, že Ariel si na Goodreads dává za cíl jen jednu knihu ročně, protože chce prostě jen číst a ráda se kouká na výsledné statistiky, které by se jí jinak nezaznamenávaly.

Sama totiž nevím, jak se k tomu stavím. Jedna má část chce hrozně rychle přečíst šest knih, aby splnila limit. Navíc mi pak začne vrtat hlavou, jaké knihy bych si měla přečíst? Jsou to poslední knihy, které tenhle rok ještě přečtu, tak co si mám vybrat? Třetí díl Zaklínače? Nebo radši Plíseň? Mám začít novou sérii? Nebo rychle stihnout přečíst knihy, o kterých se mluvilo před pár měsíci a já je prošvihla? Přitom na ničem z toho doopravdy nezáleží. Je jedno, jestli přečtu 52 knih. Kdybych si stanovila stejný počet jako loni (40), tak jsem už dávno měla splněno a ještě bych byla nad limitem. Jenže jsem si troufla na víc a teď mi najednou nad hlavou visí hrozba nesplněného cíle. A je strašně těžké se od toho odpoutat a užít si čtení knih, ať už je jich za rok 52 nebo 1.

Reklamy

2 thoughts on “Užíváme si čtení?

  1. Já ta čísla neřeším. Mám je na GR daná, to ano, ale priorita pro mě rozhodně nejsou. Nedá se ani proovnávat jedna přečtená kniha za měsíc, která má 1000 a 5 knih po 200 stranách. Měsíčně se moje čtenářské statistiky liší, ale většinou jsou to nejméně 4 knihy a tak to bylo i tehdy, když jsem GR neměla.
    Každopádně je to rozhodně pravda a věc, proč se nehrnu do spoluprácí a pokud by jednou nastaly, tak maximálně třeba jedna měsíčně. Nechci si čtení kazit tím, že by to pro mě byla povinnost a stres. 🙂

    To se mi líbí

  2. Dřív jsem ty čísla řešila. Hrozně moc jsem chtěla číst stejně hodně jako ostatní. A ano, ve finále jsem na konci roku přemýšlela ne o tom, co si přečíst chci, ale o tom, co bych přečíst měla, abych dosáhla na ten svůj vytouženej cíl. Takže jsem si to čtení nakonec ani neužívala.
    Letos to nějak neřeším. Chtěla jsem zvládnout padesát knížek. Zvládla jsem devět. Do konce roku stihnu desátou, možná jedenáctou. Nějak nebyla nálada na čtení. Ale nebudu se tím stresovat. Příští rok třeba ta nálada bude a já těch padesát dám, ale letos to holt nevyšlo…

    To se mi líbí

Zanechat odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

Logo WordPress.com

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Google+ photo

Komentujete pomocí vašeho Google+ účtu. Odhlásit /  Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

Připojování k %s