Listopad 2017 book haul – book depository

Měla jsem těžký týden plný celodenní práce a večerního hraní Simů. Znáte to… Někdo pak v takové náladě v noci píše bývalému (nebo bývalé). Já si koupila knihy.

Naomi Alderman – The Power
Nejprve si dovolím povrchní poznámku. Víc se mi líbila obálka hardbacku. Poohlížela jsem se všude možně a nikde ji nenašla. Ale tahle mi zase připomíná filmové plakáty starých hororů. A to také není k zahození.

Už si nevzpomínám, u které z booktuberek jsem ji zahlédla jako první, protože o ni mluvilo hned několik. Vyprávění začíná příběhem mladých dívek, které ve věku kolem 14 a 15 let zjistí, že dokážou pouhým dotekem uštědřit elektrické šoky. To způsobí revoluci a ženy získají dominanci nad muži, kterým teď můžou nejen ubližovat, ale klidně je rovnou zabít. A tak jim začnou vracet všechny ty roky, kdy musely žít v jejich stínu. Mladé ženy se učí ovládat nově nabité schopnosti a ukazují starším ženám, jak je probudit. Události vidíme z perspektivy čtyř postav. Allie, která se stane představitelkou nového náboženství. Roxy, dcery londýnského šéfa podsvětí. Margot, vycházející hvězdy americké politické scény. A v neposlední řadě  svůj příběh vypráví Nigerijec Tunde, novinář, jehož prostřednictvím se dozvídáme, jak na tom muži v novém světě jsou.

Tahle kniha mě fascinuje. A nejen proto, že jsem feministka a nedávno jsem četla The Handmaid’s Tale, která mnou otřásla na tolika rovinách, že to ani nedokážu popsat. Naomi Alderman vytvořila neméně komplexní svět, ve kterém prozkoumává otázku náboženství a feminizuje víru. Vznikají nové drogy, které zesilují smrtící schopnosti žen. Dokonce se produkuje porno s fetišem zaměřeným na novou moc. Knihu Margaret Atwoodové připomíná i v tom, že je příběh vyprávěný až tisíce let poté z pohledu postavy jménem Neil Adam Armon, který se snaží dopátrat toho, jak ženy převzaly nadvládu. Je to rozhodně jedna z nejvíc fascinujících knih, na kterou jsem v poslední době narazila.

Emer O’Toole – Girls Will Be Girls: Dressing Up, Playing Parts and Daring to Act Differently
Aby toho feminismu nebylo málo. 🙂 U téhle knihy si naprosto přesně pamatuji, kde jsem ji poprvé viděla. U autorky a booktuberky Jen Campbell. A myslím, že jednou dokonce vyprávěla, jak si ji četla v metru a nějaká paní jí koukala přes rameno a doslova „chcala smíchy“. To jsem si přece nemohla nechat ujít. 🙂 Říká se, že Emer O’Toole je dokonalou kombinací Caitlin Moran, Germaine Greer a Lena Dunham. A podle mého názoru nikomu neuškodí, když se trochu zamyslí nad zajetými stereotypy a jak se z nich aspoň trochu vymanit.

Liz Moore – The Unseen World
Na tuhle perlu jsem narazila u Mercedes na jejím booktuberském kanále MercysBookishMusings. Hlavní hrdinkou knihy je Ada Sibelius, kterou vychovává její geniální a excentrický otec, který v 80. letech 20. století řídí v Bostonu počítačovou laboratoř. Ada ho každý den doprovází do práce, protože ji vyučuje doma. Když jejímu otci diagnostikují Alzheimerovu chorobu, její svět se začne hroutit. Otec po sobě zanechá disketu, kterou Ada musí dešifrovat, aby se dozvěděla všechno o jeho minulosti, kterou před svou dcerou tak úzkostlivě skrýval. Stačí říct počítače, programátorství a tajemství. Mercedes byla z knihy tak nadšená, takže jen doufám, že na mě zapůsobí stejně.

 

 

 

 

Reklamy

Zanechat odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

Logo WordPress.com

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Google+ photo

Komentujete pomocí vašeho Google+ účtu. Odhlásit /  Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

Připojování k %s